Samochód elektryczny, jak wszystko, ma swoje plusy i minusy. Ich popularność jednak wzrasta z roku na rok.

Pojazdy elektryczne są łatwo sterowalne i charakteryzują się prostą konstrukcją. Samochód taki posiada wysoki moment obrotowy od samego początku oraz nie wymaga zastosowania tradycyjnej skrzyni biegów. Jest również dużo cichszy i bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjny samochód.

Dodatkowo koszty energii elektrycznej są raczej stałe, w przeciwieństwie do cen gazu i ropy, na które często wpływ mają wydarzenia rozgrywające się na arenie międzynarodowej. Napęd elektryczny jest także w stanie odzyskać część utraconej energii np. podczas hamowania.

Eksploatacja samochodu elektrycznego generuje mniejsze koszty – nie trzeba wymieniać oleju silnikowego, świec itd. Pojazd taki nie zużywa w ogóle energii podczas postoju – jest więc idealny do miasta, gdzie często występują duże korki.

Jego główną wadą jest niewielki zasięg. Zazwyczaj jest to maksymalnie 200km. Dodatkowo po uruchomieniu np. ogrzewania drastycznie on spada. Jest również mało ładowny, gdyż akumulatory są duże i zajmują sporo miejsca. Z uwagi na cichą pracę silnika samochód taki może również stanowić zagrożenie dla pieszych, zwłaszcza w nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *