Od kilku lat jesteśmy świadkami robo-rewolucji, która swoje korzenie bierze we wcześniejszej – przemysłowej. Roboty przemysłowe otaczają nas z każdej strony i maczają swoje „ręce” w praktycznie w każde wyprodukowane w naszym domu dobro. Warto wiedzieć, że za opakowaniem naszego ulubionego jogurtu czy zbudowaniem Passata stoi wiele robotycznych kończyn – manipulatorów.

Manipulatory pneumatyczne czyli kończyny robota

Manipulator u robota przemysłowego to nic innego jak jego ręka. Podobnie jak ludzka posiada specyficzne cechy, które sprawiają, że robot może nią poruszać w różnych kierunkach oraz z różnym naciskiem. W przeciwieństwie jednak do ludzkiej ma zdecydowanie prostszą budowę i składa się pojedynczych ogniw, które razem tworzą właśnie manipulator o liczbie ramion dostosowanym do zadań danego robota. Ramiona te są połączone ze sobą i kończą się chwytakiem pneumatycznym czyli dłonią robota. Wiele manipulatorów łączonych jest natomiast ze sobą przy pomocy tzw. par kinematycznych i w zależności od rodzaju połączenia tworzą zamknięte bądź otwarte łańcuchy kinematyczne.

Robot czyli więcej niż chwytaki pneumatyczne

Współczesny robot nadal drastycznie różni się od swojego odpowiednika w literaturze. Nie da się ukryć, że człekokształtne maszyny prowadzące dialogi między sobą już istnieją, ale wciąż jest to raczej ciekawostka. Nie mniej współczesne roboty są nieocenione w gospodarce.

Prawdziwą robo-rewolucję widać w fabrykach, gdzie maszyny o wyglądzie zgoła niepozornym biorą udział w produkcji praktycznie wszystkiego – od zabawek po samochody. Nie powiedzielibyśmy jednak o ów maszynach, że mają ludzkie kształty. W zasadzie, nadal używając porównania do człowieka, to często ramię wychodzące z pudełka zakończone specjalnym chwytakiem o wyglądzie zależnym od rodzaju produkcji przy której jest wykorzystywany.

Najpowszechniejsze rodzaje robotów wykorzystywanych w przemyśle

Robotyka jest nową dziedziną nauki więc dynamicznej zmianie ulegają zarówno rodzaje robotów jak i poszczególna ich budowa. Jeszcze kilka lat temu nikt nie myślał, że roboty staną się tak powszechne w dziedzinach jak np. medycyna. Nie mniej na dzień dzisiejszy możemy wyróżnić następujące typy:

  • roboty sekwencyjne – czyli takie z zaprogramowaną sekwencją ruchów jeden po drugim
  • roboty adaptacyjne – czyli taki który wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do „uczenia się”. Potrafią m.in. wykryć, że na taśmie produkcyjnej nastąpił błąd i zapobiec jej dalszemu uszkodzeniu
  • roboty mobilne – takie, które nie są na stałe częścią produkcji. Mogą szybko zostać zdemontowane i przeniesione, a nie rzadko same mogą się przemieszczać dzięki zastosowani własnego napędu.

Co niesie przyszłość?

Pesymiści sądzą, że w najgorszym razie czeka nas los z filmu Terminator, a w najlepszym masowa bieda spowodowana utratą miejsc pracy na rzecz wydajniejszych od człowieka maszyn. Optymiści natomiast, wróżą że robo-rewolucja przyniesie czasy pokoju i dobrobytu, a ludzie będą tylko wydawać pieniądze zarobione przez roboty. Jakikolwiek czeka nas scenariusz warto obserwować rozwój robotyki.

Budowie ciał robotów przyszłych i obecnych przyglądaliśmy się ze specjalistą tej branży – firmą Manipulatory.eu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *