Auto szyby są niezwykle różnorodne, a zastosowane w toku produkcji rozwiązania technologiczne sprawiają, że wyróżniają się one wyjątkowymi właściwościami. O tym, że są innowacyjnymi wyrobami, świadczą przede wszystkim ich parametry techniczne i wszechstronne możliwości zastosowania. Do najczęściej spotykanych rodzajów szyb samochodowych można zaliczyć chociażby auto szyby warstwowe, laminowane (kuloodporne), zespolone czy przeciwsłoneczne.

Czym wyróżniają się auto szyby warstwowe?

Szyby warstwowe są najczęściej klejone i składają się z dwóch warstw szkła, które zostały przedzielone za pomocą tworzywa syntetycznego, złożonego z jednej lub z kilku warstw. W wyniku specjalnej obróbki jedna (albo więcej) z tych szklanych warstw może posiadać zwiększoną wytrzymałość. Auto szyby warstwowe są umieszczane jako szyby przednie, natomiast szyby boczne tylne, tylne i drzwiowe są produkowane ze szkła hartowanego.

Charakterystyczne cechy auto szyb laminowanych – kuloodpornych

Zadaniem szyby laminowanej kuloodpornej jest zapobieganie przebiciu jej przez pociski. Ich przeznaczenie to zapewnienie komfortu jazdy i bezpieczeństwa, co jest możliwe dzięki specjalnej konstrukcji tego typu auto szyb. Stosuje się szyby boczne laminowane, które poza wskazanymi funkcjami, wyróżniają się tym, że w znaczący sposób redukują hałas i do 95℅ zmniejszają promieniowanie UV, które napływa do samochodu poprzez szyby boczne.

Szyby zespolone oraz ich budowa

Auto szyby zespolone składają się z dwóch równoległych szyb, które zostały rozdzielone za pomocą gazowej szczeliny. W zależności od tworzących je elementów mogą być symetryczne lub asymetryczne. Szyby zespolone symetryczne składają się z dwóch części tego samego rodzaju, natomiast szyby zespolone asymetryczne są zbudowane z dwóch różnych elementów.

Auto szyby przeciwsłoneczne są przystosowane do zmniejszania nasłonecznienia wewnątrz samochodu, co chroni zarówno pasażerów, jak i wyposażenie auta, szczególnie tapicerkę i elementy wykończeniowe.

 

Poza wymienionymi rodzajami szyb istnieje jeszcze kilka typów, a wszystkie posiadają jedną cechę wspólną – są wyrobami najlepszej jakości o wyjątkowych parametrach technicznych, dzięki którym są nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale także są dopasowane do samochodu. Zdecydowana większość auto szyb posiada homologacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *