Samochód hybrydowy to wg niektórych przyszłość motoryzacji. Inni są zdania, że mają więcej wad niż zalet. Czym są i jakie są plusy oraz minusy ich użytkowania?
Napęd hybrydowy stanowi połączenie silnika spalinowego z silnikiem elektrycznym. Spalinowy połączony jest z generatorem prądu, a elektryczny pełni także funkcję prądnicy, która służy do ładowania akumulatora. Oba silniki pracują wspólnie lub osobno, w zależności od zapotrzebowania.
Główną zaletą samochodu hybrydowego jest zmniejszenie zużycia paliwa. Jest on poza tym bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjny, z uwagi na mniejszą emisję szkodliwych substancji np. dwutlenku węgla.
Do wad należy wysoka cena oraz koszty ponoszone z naprawami i pracami serwisowymi. Dodatkowo baterie zasilające silniki elektryczne charakteryzują się niską wytrzymałością (przy bardzo wysokiej cenie). Samochód hybrydowy niezbyt dobrze reaguje też na zmiany pogody i warunków atmosferycznych.
Pierwszy w historii napęd hybrydowy został opracowany w roku 1990 przez producentów Porsche. Dziś napędy te można podzielić na trzy zasadnicze typy: szeregowe, równoległe i szeregowo – równoległe. W Polsce ich popularność wciąż jest niewielka z uwagi na wysokie ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *