Pojazdy uprzywilejowane mijamy na drodze każdego dnia. Z racji swej nazwy posiadają wyróżniające się od reszty samochodów elementy oraz dodatkowe uprawnienia i obowiązki. Jeśli kierowcy są w pobliżu takiego pojazdu należy się odpowiednio wobec niego zachować, tak samo jak on ma odpowiednie procedury, których musi przestrzegać. Kiedy pojazd staje się pojazdem uprzywilejowanym i jakie ma prawa na drodze?

POJAZD UPRZYWILEJOWANY – CO TO?

Pojazdem uprzywilejowanym nazywamy każdy pojazd, który wysyła sygnały świetlne w zmiennych kolorach niebieskich i czerwonych oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. W trakcie jazdy ma również włączone światła mijania bądź drogowe.

RODZAJE POJAZDÓW UPRZYWILEJOWANYCH

Do pojazdów uprzywilejowanych na pewno zaliczyć można ambulanse (lub bardziej potocznie nazywane karetki pogotowia), które chcąc dotrzeć do chorego szybciej włączają awaryjną sygnalizację świetlną wraz z sygnałem dźwiękowym. To samo dotyczy pojazdów ochotniczej i zawodowej straży pożarnej, które w sytuacjach groźnego pożaru wykorzystują swoje uprawnienia. Również powszechnie znanymi pojazdami uprzywilejowanymi są pojazdy policji i straży miejskiej, które korzystają ze swoich uprawnień głównie podczas pościgów za przestępcami.

Obok wyżej wymienionych, wszelkie pojazdy służące rządowi i ministerstwom również posiadają status pojazdów uprzywilejowanych. Są to m.in. pojazdy Biura Ochrony Rządu, Sił Zbrojnych bądź Agencji Wywiadu. Co ciekawe, pojazdy Służby Celnej czy Służby Parku Narodowego także są pojazdami uprzywilejowanymi.

KIEDY POJAZD UPRZYWILEJOWANY MOŻE KORZYSTAĆ ZE SWOICH UPRAWNIEŃ?

Każdy pojazd uprzywilejowany włącza sygnały świetlne i dźwiękowe przede wszystkim w sytuacji, kiedy uczestniczy w akcji ratowania życia i zdrowia człowieka. Robią to też podczas zapewnienia porządku publicznego i przejazdu kolumny pojazdów uprzywilejowanych.

Wszystko, co jest związane z bezpieczeństwem i ratowaniem życia ludzkiego podlega pod obowiązki i uprawnienia pojazdów uprzywilejowanych.

JAK SIĘ ZACHOWAĆ WIDZĄC POJAZD UPRZYWILEJOWANY?

Każdy uczestnik ruchu, który znalazł się w pobliżu przejeżdżającego pojazdu uprzywilejowanego, ma obowiązek ułatwić mu przejazd. Robi to zjeżdżając mu z drogi (np. zjeżdżając na krawężnik lub na zatoczkę autobusową)  bądź całkowicie się zatrzymując. Zignorowanie pojazdu uprzywilejowanego grozi mandatem w wysokości 300 złotych oraz pięcioma punktami karnymi.

Planujesz być kierowcą pojazdu uprzywilejowanego? Poddaj się obowiązkowym badaniom psychologicznym u PsychotechnikaPoznań.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *