Lato w Polsce robi się coraz to bardziej upalne, dlatego w coraz to większej liczbie samochodów przybywa klimatyzacji, która często jest już w standardzie sprzedawanych samochodów. Klimatyzacja w samochodzie to duża wygoda zarówno latem jak i zimą. Jednak nie wszyscy potrafimy z niej korzystać przez co możemy się narazić na uszczerbek na swoim zdrowiu i naszych bliskich.

Podstawową kwestią jest nastawienie odpowiedniej temperatury w samochodzie, gdy na dworze jest 30 stopniowy upał ludzie często nastawiają swoje klimatyzacje na minimalną wartość – to największy błąd jaki można zrobić! Pamiętajmy, aby nie przesadzać z zimnem – różnica 5 stopni to zalecana różnica temperatur, w przypadku ekstremalnych upałów można tę granicę podnieść do 8 stopni.

Pamiętajmy, że ciągłe wysiadanie i wsiadanie do samochodu powoduje dla organizmu szok termiczny, który może powodować problemy ze stawami, katar czy nawet przeziębienie.

Drugą kwestią jest odpowiednie wywietrzenie samochodu przed ruszeniem – samochód na postoju jest dodatkowo nagrzewany przez słońce wpadające przez szyby – wystarczy minuta wietrzenia samochodu, aby temperatura w jego wnętrzu obniżyła się nawet o 10 stopni! Nie obciążajmy naszej klimatyzacji – wywietrzymy wnętrze pojazdu przed ruszeniem. Aby oszczędzić na paliwie pamiętajmy o tym by podczas działania klimatyzacji mieć zamknięte szyby samochodowe, aby nie obciążać klimatyzacji.

Co to jest tryb układu zamkniętego?

Jak się okazuje, znaczna część użytkowników klimatyzacji nie ma bladego pojęcia do czego służy przycisk z zagiętą strzałą wewnątrz jednego obiegu na desce rozdzielczej. Otóż klimatyzacja samochodowa może działać na dwa sposoby: może pobierać powietrze z zewnątrz (jest to jej naturalny proces działania) lub z wnętrza samochodu. Po co dwa tryby? Tryb poboru powietrza wewnętrznego służy do izolowania się od dymów, spalin czy czarnego dymu ze starej ciężarówki, która jedzie przed nami. Drugim ciekawym zastosowaniem tego trybu jest fakt, iż zarówno chłodzenie jak i grzanie przebiega szybciej, ponieważ nie wpuszczamy z zewnątrz powietrza cieplejszego lub zimniejszego, tylko na bieżąco poddajemy obróbce powietrze w kabinie samochodowej.

Przeglądy klimatyzacji

Niestety jest tak, że zakupimy samochód i zapominamy o jego regularnych przeglądach, a w szczególności o przeglądach układu klimatyzacji. Niestety, ale zaniedbany samochód może bardzo szkodzić naszemu zdrowiu, co w konsekwencji może być znacznie droższe od przeglądu klimatyzacji.

Warto przynajmniej raz w roku wybrać się do serwisu na sprawdzenie stanu technicznego klimatyzacji oraz na wymianę pewnych eksploatacyjnych część, które bezpośredni wpływają na jakość powietrza w kabinie. W serwisie zostanie sprawdzona szczelność układu klimatyzacji, poziom czynnika chłodzącego, stan sprężarki. Z części eksploatacyjnych na pewno zostaną wymienione filtry oraz zostanie przeprowadzone odgrzybianie całego systemu klimatyzacji.

Umiejętne korzystanie z klimatyzacji jest ważne, aby zachować samochód i zdrowie w odpowiedniej kondycji. Pamiętajmy o podstawowych zasad, które ustrzegą nas przed chorobami związanymi z zagrzybionym układem klimatyzacji oraz o odpowiedniej regulacji temperatury. Pamiętając o podstawowych zasadach korzystania z klimatyzacji – możemy się nią cieszyć przez cały rok!

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Autobavaria, która prowadzi salon porsche Warszawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *