autobavariaPrawie każdy z nas stanął lub stanie przed decyzją, czy kupić samochód nowy, czy używany. To bardzo ważna kwestia, od której zależy nasze bezpieczeństwo na drodze oraz wydatki finansowe związane z utrzymaniem samochodu. Co prawda, większość osób wie, czy chce kupić nowy pojazd z salonu lub używany, natomiast kierujemy się często stereotypowym myśleniem. Postaramy się omówić te trudne zagadnienie. Zatem, jaki samochód kupić?

Fabrycznie nowy samochód pociąga niemal każdego. Bycie pierwszym właścicielem jest dla wielu kluczowe. Poczuć zapach nowego wnętrza, pierwsza jazda. To unikalne wydarzenia, w których chcemy uczestniczyć. Kupno nowego samochodu w salonie ma dużo zalet. Po pierwsze mamy zagwarantowany bezpieczny zakup. Posiadamy pewność, iż samochód jest nowy, nie jest kradziony, nikt nie przekręcił licznika oraz nie tuszował innych wad. Otrzymujemy gwarancje. Najczęściej ważna jest przez dwa lata. Gdy dojdzie do awarii bądź usterki, salon jest zobowiązany naprawić auto za darmo. Kupując nowy pojazd, stajemy się jego panem. Mamy czystą książeczkę serwisową. Wpisujemy do niej wszystkie przeglądy kontrolne, naprawy, dzięki czemu mamy dowód, że nie kłamiemy i możemy zawsze łatwiej dokonać transakcji sprzedaży. Ogólnie rzecz ujmując nowe samochody to duży koszt finansowy, jednakże możemy korzystać przeważnie ze sprawnej jazdy przez kilka lat. Co prawda, jeśli ktoś myśli o sprzedaży w późniejszym czasie, musi liczyć się ze stratami. Samochód z chwilą pierwszego użycia traci dużo na wartości.

Przejdźmy do kwestii samochodów używanych. Kupno takowego samochodu stanowi duży problem. Słyszymy nieraz o przekręcanych licznikach, lewych papierach, kradzionych samochodach, w których tuszuje się wszelakie mankamenty. Kupujemy autko, które wygląda ładnie, natomiast okazuje się puszką pandory, za którą słono płacimy. Jeśli chodzi o samochody używane, Polacy są najczęściej kupującym narodem w Europie. Kupno używanego auta powiązać należy jednak z wnikliwą analizą rynku, danych sprzedawcy oraz podstawowym przygotowaniem. Jeśli tego nie zrobimy, kupimy kota w worku. Będąc laikami, należy poprosić kogoś, kto się zna, by dane auto obejrzał i nam doradził. Musimy wykazać się wzmożoną koncentracją, bo oszust wyczuje, że nie mamy pojęcia, o co pytamy. Ofert jest bardzo dużo. Najlepiej dokonać researchu internetu. Gdy znajdziemy auto nas interesujące, przygotujmy listę pytań, które chcemy zadać. Podczas rozmowy telefonicznej zweryfikujemy, czy warto inwestować. Sprawdźmy, czy samochód, który oglądamy, to ten sam, co w ofercie, Następnie przyglądnijmy się masce, szybom oraz pomyślmy o przebiegu. Gdy wydaje nam się za niski, lepiej zrezygnować. Ostateczną weryfikacją niech będzie jazda próbna. Możemy zainwestować i udać się do stacji kontroli pojazdów. Jeśli właściciel nie zareaguje nerwowo – dobry znak. Tam za ok 100-200zł sprawdzimy, czy pojazd nadaje się na lata użytkowania.

Kupno samochodu sprawia dużo kłopotów, szczególnie ludziom młodym, którzy nie mają dużego budżetu i są skazani na auto z drugiej ręki. Samochody używane mogą okazać się jednakże dobrą alternatywą, jeśli dobrze się przygotujemy do zakupu. Takie autko jest tańsze i może wytrzymać tyle lat co nowe. Bardziej majętnym osobom polecamy używane luksusowe auta, które mają niewielki przebieg. Są one oczywiście znacznie tańsze, mało wyeksploatowane, a co za tym idzie ich kupno jest lepszym wyborem niż nowego markowego auta.

Autor:

Autorem artykułu jest Autobavaria – salon samochodów luksusowych z Warszawy, oferujący modele takich marek jak Porsche, BMW, AUDI czy Mercedes.

2 thoughts on “Nowy czy używany – jaki samochód wybrać?

  1. Tylko samochody z salonu! Handlarze zrobią wszystko, by wcisnąć każde, nawet najgorsze auto… Mi się zdarzyło kiedyś kupić samochód, który miał cofany licznik i jak zaczęłam go remontować to wydałam majątek…

  2. Ja stawiam tylko na używane. Ostatnie kupiłem nie tak dawno w Piasecznie w nowym komisie czeskim. Nie zdecydowałbym się na nówkę, bo mnie nie stać po prostu… Poza tym w przypadku używanego jest większe pole popisu, bo mogę sobie wybrać dowolną markę, jak z salonu to już różne półki cenowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *