Postęp jaki dokonał się w ostatnich latach jest nieporównywalnie większy od tego który miał miejsce na przestrzeni lat 90. Powszechny dostęp do Internetu, wydajne komputery oraz telefony komórkowe, które towarzyszą nam na co dzień w naszych obowiązkach i zajęciach to nasza obecna codzienność.
Technologia i jej miniaturyzacja jest obecna również w przemyśle motoryzacyjnym – samochody są dosłownie naszpikowane elektroniką, która ma za zadanie czuwać nad naszym bezpieczeństwem oraz komfortem jazdy.

Elektronika i bezpieczeństwo
Jeśli rzucimy dwie frazy obok siebie: samochód i bezpieczeństwo to jaka marka samochodu przychodzi Tobie do głowy? Tak, Volvo to naprawdę bezpieczne pojazdy – firma od początku istnienia stawia na bezpieczeństwo i to właśnie w firmie Volvo powstało wiele rozwiązań bezpieczeństwa, które do dzisiaj stanowią podstawę ochrony pasażerów. Jednym z fundamentalnych przykładów są pasy bezpieczeństwa, które są technologią, które co roku ratują tysiące ludzi.
Jeśli chodzi o nowe technologie, które aktualnie przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym to przede wszystkim zastosowanie nowych ultra-wytrzymałych kompozytów czy stali borowej oraz nowe rozwiązania w dziedzinie projektowania stref zgniotu. Ale gdzie jest ta elektronika? Elektronika w bezpieczeństwie pełni rolę aktywną, czyli ma za zadanie chronić samochód przed wypadkiem, a nie pomóc mu jak najlepiej wyjść z takiego wypadku jak w przypadku stref zgniotu czy ultra-wytrzymałych materiałów.
Coraz więcej seryjnie sprzedawanych samochodów jest wyposażona w szereg czujników i komputerów, które na bieżąco monitorują zarówno pracę układów sterowniczych i napędowych jak również samego kierowcę i otoczenie wokół samochodu.
Samochód XXI wieku potrafi sam zahamować jeśli zauważy, że odległość pomiędzy poprzedzającym samochodem jest zbyt mała. Kolejną funkcją jest nieustanny monitoring aktywności kierowcy – jeśli system zauważy nieregularne opadanie powiek to zacznie emitować sygnały dźwiękowe celem pobudzenia czujności, ale jeśli i to zwiedzie – wówczas system może włączyć wibracje kierownicy, które na pewno wybudzą sennego kierowcę z letargu.
Inteligentny samochód może sam przejąć ster w momencie zagrożenia – jeśli kierowca z jakiegoś powodu zacznie zjeżdżać z pasa jezdni bez uprzedniego zasygnalizowania zamiaru kierunkowskazem system może nakierować pojazd z powrotem na właściwy tor. Jeśli już wspomnieliśmy o Volvo to należy napisać również o technologii, która została zaimplementowana w nowym modelu XC90 – jeśli samochód wykryje, że wypadł z toru jazdy i upadek lub koziołkowanie jest nieuniknione zaciąga on mechanicznie pasy, aby jeszcze lepiej trzymać człowieka oraz wyłącza silnik, co powinno zmniejszyć liczbę koziołkowań samochodu.

Elektronika i komfort podróżowania
Nowoczesne samochody są jeszcze bardziej multimedialne – potrafią łączyć się z Internetem czy z Twoim telefonem komórkowym. Za pomocą smartphona i specjalnej aplikacji możesz na przykład włączyć zdalnie ze swojego domu ogrzewanie postojowe zimą przed wyjazdem do pracy czy na bieżąco monitorować stan techniczny pojazdu. Tak naprawdę, samochód wyposażony w multimedialny system potrafi prawie wszystko to co komputer – odtwarzać filmy, muzykę z nośników cyfrowych, Internetu aż po dostosowanie twardości amortyzatorów w zależności od wykrytego rodzaju nawierzchni.

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Piasty, która między innymi sprzedaje piasty samochodowe.

One thought on “Nowoczesna technologia w samochodach użytkowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *