Od momentu pojawienia się samochodowych nawigacji GPS na rynku, coraz więcej kierowców decyduje się na jej kupno. Po co męczyć się ze skomplikowanymi i ogromnymi mapami papierowymi, jak można mieć jasno wyznaczoną trasę na ekranie najwyższej jakości z głosowym przewodnikiem? Ale czy rzeczywiście nawigacje samochodowe są tak niezastąpione? Zanim zdecydujesz się na jej zakup, warto poznać zarówno zalety, jak i wady tego urządzenia!

Działanie GPS (z ang. Global Positioning System – System Nawigacji Satelitarnej) polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego pochodzącego z satelitów do odbiornika urządzenia. W ten sposób informuje on użytkownika o jego położeniu w danym momencie. Wielu nie wyobraża sobie podróży bez niego – czy słusznie? Czy należy się mu oddać bezgranicznie, lekceważąc właściwości, które ma tradycyjna mapa?

ZALETY GPS-u

Użytkownicy nawigacji samochodowej najbardziej sobie cenią możliwość szybkiego wyznaczenia trasy wykorzystując ustalone przez nich parametry. I słusznie. W dosłownie kilka sekund urządzenie pokaże najbardziej optymalną dla kierowcy trasę, z uwzględnieniem objazdów i prac drogowych. W miejscu, którego nie znasz, taka opcja jest wręcz wybawieniem. GPS ma w sobie wiele opcji – system głośnomówiący, wyświetlacz dotykowy, a nawet wybór, jakim rodzajem dróg chce użytkownik jechać (np. bez włączania płatnych autostrad).

Obecnie istnieje wiele bardziej zaawansowanych modeli, z dodatkowymi funkcjami. Mają w sobie przeglądarkę internetową, bluetooth, przewodniki turystyczne, a nawet opcję automatycznego wezwania pomocy drogowej! Są to bardzo przydatne właściwości, które nawet mogą ocalić życie.

WADY GPS-u

Nawigacja GPS ma tyle zwolenników, co przeciwników. Wątpliwości i sceptycyzm nie wynikają znikąd. Gubienie zasięgu, błędy w programie, spowolnione działanie – to tylko niektóre z wad, które mogą być bardzo dotkliwe. Podczas trasy trzeba być skupionym, a źle działające urządzenie może rozpraszać i wprowadzić w błąd. Ile razy się słyszało, że ktoś jadąc według nawigacji wylądował w zupełnie innej lokalizacji? Powodem jednak może być tak naprawdę lekceważenie aktualizowania oprogramowania, w tym również i niezawodnych, tradycyjnych map.

 

Nie należy w całości ufać nawigacjom. Jak każde urządzenie, nie jest ono bez żadnej skazy. Zawsze się znajdzie dzień, w którym nie będzie działać, jak powinien. Dlatego dobrze jest mieć przy sobie mapę, w razie problemów. Mimo wszystko nawigacja GPS to właściwy zakup. Jego ogromna popularność świadczy o tym, że jednak działa. Pamiętajmy jednak, żeby uważnie patrzeć na drogę i przypadkiem nie ominąć ważnego znaku drogowego!

Szukasz dobrej nawigacji GPS? Odwiedź sklep http://www.digital24.pl i poznaj ich bogatą ofertę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *