Każdego roku w Polsce, znaczna część osób starających się o prawo jazdy nie zdaje egzaminu praktycznego za pierwszym podejściem. Zdaniem egzaminatorów, kandydaci bardzo często popełniają błędy podobnego typu. Jakie potknięcia zazwyczaj towarzyszom osobom przystępującym do egzaminu?

Błędy przed jazdą egzaminacyjną

Na egzaminie błędy popełnić można  jeszcze przed wejściem do samochodu. Należy do nich np. brak dowodu osobistego lub innego dokumentu identyfikacyjnego. Problemem może być również niewłaściwie dobrane obuwie, utrudniające obsługę sprzęgła, hamulca i pedału gazu. Egzaminator ma nawet wówczas prawo niedopuszczania zdającego do samochodu. Wewnątrz pojazdu kandydaci często zapominają o tak podstawowej procedurze, jak ustawienie fotela i lusterek czy zapięcie pasów bezpieczeństwa. Podstawą do niezaliczenia egzaminu jest ponadto brak obserwacji obiektów mogących utrudniać jazdę, (np. stojących zbyt blisko kół pachołków) oraz komunikowania obecności ich egzaminatorowi.

Potknięcia na placu

Wiele pułapek czeka na zdających również na placu manewrowym. Kandydaci na kierowców często przejeżdżają przez linę wyznaczającą stanowisko lub najeżdżają na tyczkę w pachołku. Zdający mogą też mieć problem z przypomnieniem sobie informacji po zdaniu egzaminu teoretycznego, przez co nie potrafią prawidłowo nazwać oświetlenia zewnętrznego. Szkoła nauki jazdy Poznań to miejsce, w którym można  doskonale sobie przyswoić oraz utrwalić tego rodzaju wiadomości.

Błędy podczas jazdy po mieście

Jeżeli osoba zdająca egzamin przejdzie etap na placu i wyjedzie na miasto, bardzo często ma problem z poświęceniem uwagi sygnalizacji świetlnej. Ignorowanie czerwonego światła na skrzyżowaniu jest bardzo powszechnym błędem, doprowadzającym do przerwania egzaminu. Zdający często nie zatrzymują się także na skręcie warunkowym w prawo, wymuszając tym samym pierwszeństwo na innych pojazdach oraz pieszych. Przyszli kierowcy źle interpretują także komunikaty egzaminatora. Nierzadko sprawdza on uwagę zdającego, wydając mu błędne polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *