Często okazuje się, że zanim rozpoczniemy sezon motocyklowy, niezbędny będzie zakup nowego akumulatora. Kilkuletni, zużyty akumulator potrafi unieruchomić nawet najlepszy motocykl. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych uwag na co zwrócić uwagę przy kupnie akumulatora.

Jaki akumulator do motocykla?

Niestety wciąż wielu motocyklistów nie pyta ekspertów, jaki akumulator do motocykla będzie odpowiedni i wybierają go na opak. Pytanie to z pozoru może wydawać się łatwe, ze względu na instrukcję obsługi każdego jednośladu. Jednak biorąc pod uwagę nasz styl jazdy, miejsce przebywania, warunki klimatyczne czy też postęp technologiczny, odpowiedź ta nie jest już jednoznaczna.

Jedną z najczęstszych porad, jaką możemy usłyszeć, jest informacja, że najlepszy dla motocykla jest akumulator żelowy. Najkrótsza definicja akumulatora żelowego jest następująca: jest to bateria, której elektrolit (kwas siarkowy) ma postać żelu. Oprócz topowych akumulatorów żelowych, motocyklista może wybrać akumulator wykonany w technologii AGM. Różnica w tych dwóch rodzajach akumulatora polega na konstrukcji. W akumulatorach AGM elektrolit jest zaabsorbowany w separatorze wykonanym z maty szklanej. Na rynku dostępne są również akumulatory z płynnym elektrolitem.

Jeśli poprzedni akumulator spełniał nasze oczekiwania, najlepiej jest odczytać jego parametry i zakupić ten sam lub podobny. Technicznie akumulatory motocyklowe różnią się od ich samochodowych odpowiedników jedynie wielkością, więc dobór odpowiedniego akumulatora powinien opierać się na podobnych zasadach.

Przed zadaniem sobie pytania, jaki akumulator do motocykla wybrać, warto przemyśleć czy akumulator zużył się w sposób naturalny czy też przyczyniliśmy się do tego. Jeśli macie wątpliwości co do właściwego wyboru akumulatora do swojego motocykla, warto skontaktować się z fachowcami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *