Praca instruktora nauki jazdy to zajęcie bardzo odpowiedzialne. Może się wydawać, że jeśli sami mamy prawo jazdy, to nauka innych nie powinna być problemem. Sprawa jednak nie jest taka prosta. Żeby zostać instruktorem, nie wystarczy zamiłowanie do samochodów i do kręcenia się po miejskich ulicach. Trzeba spełnić kilka wymogów formalnych, ale także takich, które są związane z naszą osobowością.

Wykształcenie i wymogi

Osoba, która chce zostać instruktorem nauki jazdy musi posiadać wykształcenie średnie. Istotny jest także to, od kiedy jesteśmy uprawnieni do prowadzenia pojazdów. Potencjalny instruktor nauki jazdy musi posiadać prawo jazdy przynajmniej od 3 lat. Kandydat na instruktora nauki jazdy nie może być osobą karaną. Najważniejszą kwestią wykształcenia instruktora jest oczywiście zaliczenie kursu kwalifikacyjnego w wyznaczonym ośrodku w danym województwie, a następnie zdać egzamin z przepisów ruchu drogowego i kierowania pojazdami. Zanim jednak można przystąpić do takiego kursu, trzeba spełnić jeszcze kilka kryteriów.

Przeczytaj więcej o egzaminie na instruktora nauki jazdy [TUTAJ]

Badania

Warunkiem, który koniecznie trzeba spełnić aby w ogóle myśleć o rozpoczęciu kursu na instruktora jazdy jest pozytywne przejście badań lekarskich i psychologicznych. Są to przede wszystkim badania okulistyczne i laryngologiczne, a także podstawowe badania okresowe. Jeśli chodzi o badania psychologiczne, które zazwyczaj są nazywane psychotechnicznymi, odbywają się one w poradniach psychologicznych (takich jak Psychotechnika Poznań) i kończą wystawieniem orzeczenia, które potwierdza brak przeciwwskazań do podjęcia pracy jako instruktor nauki jazdy. Każdy instruktor ma swoją legitymację, która potwierdza uprawnienia. Jest ona ważna tak długo jak badania lekarskie.

Jaki powinien być instruktor?

Badania to oczywiście warunki konieczne do tego aby uczyć innych, jak prowadzić samochód, ale nawet jeśli przejdziemy je pozytywnie, warto się zastanowić, czy w ogóle się nadajemy do takiej pracy. Instruktor nauki jazdy, jak każdy nauczyciel, powinien wykazywać się cierpliwością i zrozumieniem dla swoich kursantów. Trzeba liczyć się z tym, że na drodze zawodowej instruktora spotkamy różnych uczniów. Niektórym umiejętności przychodzą z czasem, inni od razu czują się dobrze za kółkiem. Dlatego należy pamiętać, żeby być dla swoich kursantów nie tylko źródłem wiedzy i pomocy, ale przede wszystkim wykazywać się cierpliwością.

Odpowiedzialna praca

Jak wspomnieliśmy na początku, bycie instruktorem nauki jazdy to praca bardzo odpowiedzialna. Ucząc inne osoby, jak prowadzić samochód i w jaki sposób uczestniczyć w ruchu drogowym, przyczyniamy się do poziomu bezpieczeństwa na drogach. Dlatego ważne jest, aby swoim kursantom wpoić przestrzegania praw ruchu drogowego, ale także zaszczepić w nich poczucie, że ważna jest także kultura jazdy. Im mniej na drogach kolizji i sytuacji konfliktowych, tym większy będzie poziom bezpieczeństwa. Odpowiedzialne podejście do prowadzenia samochodu to bardzo ważna cecha, której instruktor powinien wymagać podczas całego kursu.

One thought on “Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *