Wiosna przyjdzie na dobre, już za kilka tygodni więc warto wiedzieć co zrobić, by bezpiecznie zacząć nowy sezon. Dzisiaj dowiemy się jak przygotować motocykl do pierwszej jazdy po okresie zimowym. Przerwa od jazdy odbywa się zazwyczaj od listopada do marca, w czasie tych kilku miesięcy nasze maszyny w zależności od miejsca, w którym są zaparkowane, narażone są na wiele niebezpieczeństw. Kiedy mrozy ustają i dzień się wydłuża, to jest to odpowiedni moment, aby sprawdzić stan techniczny motocyklu przed pierwszą jazdą.

Zacznij od silnika

Silnik to serce każdego pojazdu. Jeżeli zdarzało się Tobie „odpalić” motor w okresie zimowym, to również i teraz bez większego problemu maszyna powinna odpalić. Jednak jeżeli jednoślad nie był eksploatowany, warto spełnić kilka warunków. Wymień olej. Ponieważ przestarzały traci swoje wartości i przez to podzespoły będą szybciej zużywane. Zajrzyj do zaworów i sprawdź, czy w tym miejscu nie ma zbyt wielu luzów. Wymień płyn chłodniczy, chociaż zaleca się wymianę po przejechaniu 20 tys. km, to bezpieczniej będzie to zweryfikować i w razie potrzeby wymienić płyn tuż przed wiosną.

Sprawdź stan opon

Jest to priorytet, który musi być sprawdzony przed pierwszą jazdą. Aby sprawdzić kondycje opon, nie potrzebujemy eksperta. W teorii przyjmuje się, że opony w motocyklach powinniśmy zmieniać co 5 lat, jednak w praktyce może wyglądać to nieco inaczej. Przepisy wymagają, co najmniej 1,5 mm głębokości bieżnika.
Zużyty bieżnik powoduje, że opona staje się śliska i jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo w postaci poślizgu i braku kontroli nad maszyną.

Zadbaj o gaźnik

Zanieczyszczony gaźnik może zakłócać pracę jednostki napędowej. Jeśli przed okresem zimowym komora została opróżniona, to prawdopodobnie wystarczy tylko wstępnie zalać, aby nie obciążać pompy. Jeśli jednak gaźnik jest zanieczyszczony i paliwo zalega w nim od miesięcy, należy wszystko dokładnie oczyścić.
Zacznij od spuszczenia starego paliwa z komór pływakowych. Umyj je również od wewnątrz i spuść resztki benzyny ze zbiornika.

Bezpieczeństwo to podstawa

Sprawdź kilka podstawowych elementów odpowiadających za bezpieczeństwo podczas jazdy. Nasmaruj łańcuch i zębatki. Sprawdź płyny oraz klocki hamulcowe. Nie zapomnij o układzie elektrycznym i sprawdź działanie wszystkich kontrolek i świateł. Pamiętaj, jak ważne są akcesoria motocyklowe. Wyczyść dokładnie kask oraz ochraniacze, obuwie i strój. Umyj dokładnie całą swoją maszynę.
Sprawdź nasz poprzedni wpis – Bezpieczeństwo na motocyklu.

Po wykonaniu tych wszystkich czynności śmiało możesz wyjechać na drogę i czerpać przyjemność z jazdy.
Jeśli chcesz zaopatrzyć się w akcesoria motocyklowe, wejdź na stronę moto-obroty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *