Co roku na Polskich drogach dochodzi do tysięcy wypadków drogowych. Jeżdżąc powoli i ostrożnie zmniejszamy ryzyko uczestnictwa w kolizji lub wypadku jednak nie mamy możliwości tego ryzyka całkowicie wyeliminować. Wypadek samochodowy wpływa bardzo mocno na naszą psychikę, nawet jeśli nie jesteśmy jego uczestnikami a jedynie świadkami.

Jak zachować się w razie wypadku?

Jeżeli jesteś świadkiem wypadku drogowego pamiętaj by postępować w myśl zasady: „zatrzymaj się, pomyśl, działaj”. Nigdy nie działaj pochopnie gdyż możesz narazić się na zbędne niebezpieczeństwo.

W pierwszej kolejności powinieneś zasłonić swoim samochodem miejsce wypadku oraz włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąty ostrzegawcze tak, by inni użytkownicy drogi nie zagrażali poszkodowanym w wypadku (jeżeli wypadek miał miejsce w obszarze zabudowanym, trójkąt powinniśmy ustawić tuż przy samochodzie, na drodze zwykłej – 60 metrów od miejsca zdarzenia, natomiast na drodze ekspresowej lub autostradzie – 100-150 metrów od poszkodowanych samochodów).

Wyłącz silnik, zaciągnij hamulec a następnie oceń sytuację. Powinieneś także wyłączyć silniki samochodów, które brały udział w wypadku (wyciągnięte kluczyki ze stacyjki kładziemy na kokpicie).

Oceń stan poszkodowanych, pomyśl, czy nie istnieje ryzyko samozapłonu samochodów, ich osunięcie ze skarpy lub czy istnieją inne czynniki zagrażające życiu poszkodowanych. Podchodząc do samochodu, który uległ wypadkowi, powinniśmy zabrać gaśnicę a także nóż do przecięcia pasów bezpieczeństwa i apteczkę.

Zadzwoń na pogotowie oraz wezwij policję. Podaj dokładne miejsce zdarzenia, ilość osób poszkodowanych, stan ich zdrowia a także opisz pokrótce co się stało. Oczekując na służby ratownicze możesz zacząć reanimację (jeżeli jest konieczna) lub wykonuj czynności, które wskaże Ci dyspozytor na pogotowiu, do którego się dodzwoniłeś. Priorytetem będzie zatamowanie krwotoków a także przywrócenie oddychania. Jeżeli to możliwe, nie powinniśmy zmieniać położenia poszkodowanego gdyż w ten sposób możemy doprowadzić do uszkodzeń kręgosłupa.

Udzielając pomocy musimy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Zawsze powinniśmy mieć przy sobie apteczkę pierwszej pomocy a w niej rękawiczki lateksowe oraz chusteczki, przez które wykonuje się sztuczne oddychanie. Nie należy narażać się na kontakt z krwią osoby poszkodowanej.

Pomoc ofiarom wypadku udzielamy do momentu aż odpowiednie służby nas zastąpią. Nie przerywamy masażu serca gdy usłyszymy dźwięk karetki!

Za nieudzielenie pomocy poszkodowanym w wypadku grozi nam nawet 3 lata pozbawienia wolności. Udzielając pierwszej pomocy powinniśmy jednak pamiętać o swoim bezpieczeństwie, zachowuj szczególną ostrożność wykonując każdą czynność. Jeśli widzisz, że nie poradzisz sobie z pomocą poszkodowanym zatrzymaj pojazdy przejeżdżające obok wypadku. Na pewno wśród przejeżdżających znajdzie się osoba, która została przeszkolona z zakresu Pierwszej Pomocy. Dodatkowo, gdyby samochód stanął w płomieniach, należy zebrać gaśnice ze wszystkich przejeżdżających samochodów i ugasić płomień.

 

Artykuł powstał przy współpracy z kardiochirurgiem, dr. n. med. Tomaszem Urbanowiczem, który prowadzi gabinet kardiolog w Poznaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *