Chociaż korzystanie z usług firm, które specjalizują się w przeprowadzkach, jest niewątpliwym udogodnieniem, to niestety kosztuje. Mało kto zmieniając mieszkanie, ma dodatkową gotówkę. W końcu trzeba je wyposażyć, często kupić meble czy kuchenne akcesoria. Dlatego wielu z nas decyduje się na zorganizowanie przeprowadzki własnymi siłami. O ile masz samochód z duuuużym bagażnikiem, wszystko powinno pójść gładko. Co jednak gdy po mieście poruszasz się małym autkiem?

Przede wszystkim organizacja

Przygotowania do przeprowadzki zacznij przynajmniej tydzień wcześniej. Kup odpowiednie kartony – to naprawdę o wiele lepsze wyjście niż proszenie o nie w sklepach. Dzięki temu, że nie będą używane, masz pewność, że nie porwą się i nie zniszczą Twoich rzeczy. Pakowanie zacznij od rzeczy, których nie używasz na co dzień, zimowych lub wiosennych ubrań, zestawu filiżanek czy książek. Dokładnie opisz każdy karton, dzięki czemu będziesz wiedzieć, gdzie znajdują się spakowane rzeczy, gdyby były potrzebne wcześniej. Poza tym usprawni to rozpakowywanie. A dlaczego proponuję, żeby zacząć przeprowadzkę od pakowania nieużywanych rzeczy? Dzięki temu przewieziesz je jako pierwsze, a najpotrzebniejsze rzeczy jako ostatnie. Kartony z przedmiotami „pierwszej potrzeby” będą na wierzchu i będziesz mógł rozpakować je od razu po skończeniu przeprowadzki. Szczoteczka do zębów, pościel do nowego łóżka – wszystko pod ręką!

Jak spakować wszystko do auta?

Pudełka są bardzo ekonomiczną formą przenoszenia i układania różnych „gratów”. W samochodzie z łatwością zmieszczą się do bagażnika, a także umiejscowią na fotelach i podłodze przeznaczonej dla pasażerów. Jak wiadomo, większość samochodowych bagażników niestety nie jest idealnie kwadratowa. Dlatego w przestrzenie między ściankami a kartonami upchniesz miękkie rzeczy takie jak koce czy pościel. Oprócz tego, że zaoszczędzisz przestrzeń, dodatkowo zabezpieczysz kartony przed gwałtownym przemieszczaniem się – szczególnie przydatne, gdy wieziesz szklane talerze czy kubki. Przy ostrym hamowaniu takie udogodnienie zachowa wyposażenie Twojej kuchni w całości. Niektóre rzeczy można przewozić w foliowych workach. W ten sposób łatwo będzie przewozić ubrania, szczególnie te zimowe np. puchowe kurtki. Jeśli masz możliwość skorzystania z worków, które są zamykane próżniowo – tym lepiej. Zaoszczędzisz naprawdę dużo miejsca i do Twojego małego autka zmieści się więcej rzeczy, niż Ci się wydaje.

Poproś o pomoc

Przeprowadzka dla jednej osoby może się okazać prawdziwym wyczynem. Niestety, ale nawet najwytrwalsi czasami muszą poprosić o pomoc – szczególnie gdy przewieźć trzeba meble. Niestety, szafa nie wejdzie do małego samochodziku. Lodówka też nie jest najlżejsza, więc jeśli nie masz kogoś, kto mógłby Ci pomóc, to zatrudnienie firmy przeprowadzkowej może okazać się koniecznością. Nawet jeśli, to wcale nie znaczy, że możesz pominąć wcześniejsze przygotowania. Część firm opiera swoje cenniki o godziny, czyli płacisz za czas, który poświęcą na przeniesienie (i przewiezienie) Twojego dobytku. Im więcej rzeczy spakujesz wcześniej, tym mniej zapłacisz, więc może warto zawczasu kupić kilka kartonów?

Artykuł powstał przy współpracy z firmą CentrumPakowania, która jest hurtownią opakowań i prowadzi sklep on-line.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *