Holowanie samochodu to niestety częsty widok, zwłaszcza na polskich drogach i na drogach w innych krajach Europy wschodniej. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że średnia wieku samochodów posiadanych przez Polaków wynosi ponad 10 lat, co jednocześnie świadczy o tym, że możliwość pojawienia się usterki w każdym momencie jest niezwykle wysoka. Wiele osób nie chce wzywać pomocy drogowej, głównie ze względu na wysoką cenę takiej usługi. W związku z tym większość decyduje się na samodzielne holowanie auta do określonego punktu, w którym możliwe będzie okazanie „pomocy” samochodowi. Jednak wiele osób bierze się za holowanie auta, nie mając pojęcia, w jaki sposób powinno ono przebiegać i nie posiadając specjalnego sprzętu, potrzebnego dla wykonania tej operacji.

Narzędzia, potrzebne do holowania

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, potrzebną do holowania samochodu jest lina. Zdecydowanie powinien być w nią wyposażony każdy samochód jeżdżący po drogach. Bez liny nie ma najmniejszej możliwości wykonania holowania. Zakup liny nie jest drogi i nabyć ją można praktycznie na każdej stacji benzynowej. O zakupie liny powinni się postarać nie tylko kierowcy, posiadające stare auta, ale również właściciele nowszych pojazdów, gdyż jest to gadżet mały, niedrogi, a niejednokrotnie może pomóc zaoszczędzić wiele czasu, energii i nerwów.

Kolejnym elementem, niezbędnym przy holowaniu jest trójkąt ostrzegawczy, który sygnalizować będzie o wykonywaniu holowania inne pojazdy. Trójkąt powinniśmy umieścić z tyłu pojazdu w miejscu najbardziej widocznym.

Bezpieczeństwo i komfort jazdy

Obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu powinny być również pasy rozruchowe. Może się wydawać, że nie są one bezpośrednio potrzebne do procesu holowania, jednak jest to błędne myślenie. Jeśli rozładował się akumulator, należy go nieco podładować, aby była możliwość włączenia świateł awaryjnych i kierunkowskazów.’

Holowanie samochodu to nie zawsze proste zadanie. Kierowcy obu samochodów powinny być maksymalnie skupieni, aby nie spowodować wypadku drogowego. Samochód holujący powinien utrzymywać stałą, niezbyt wysoką prędkość, aby obaj kierowcy mieli możliwość zareagowania w trudnych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *