Utrata prawa jazdy to z pewnością bardzo duży szok dla każdego, kto regularnie zbierał na swoim koncie coraz więcej punktów karnych. Na szczęście w polskim prawie istnieje możliwość odzyskania utraconego prawa jazdy, trzeba tylko postępować zgodnie z wymogami, które między innymi nakładają konieczność ponownego przejścia szkolenia w szkole jazdy oraz podejścia do egzaminu.

Jak odzyskać utracone prawnie prawo jazdy?

Po utracie prawa jazdy nie warto od razu się załamywać, a raczej poszukać możliwości czy ewentualnych luk prawnych, dzięki którym będzie można starać się o odzyskanie prawa jazdy. Trzeba jednak zaznaczyć, że polskie prawo staje się coraz bardziej surowe względem osób, które prawo jazdy utraciły za jazdę po alkoholu. Takie przestępstwo łączy się nie tylko z bardzo poważnymi konsekwencjami prawnymi, ale też potępieniem ze strony społeczeństwa. Nie powinno zatem dziwić to, że odzyskanie prawa jazdy w tym przypadku jest naprawdę bardzo trudne i może mieć miejsce dopiero po wielu latach. W przypadku straty prawa jazdy za przekroczenie limitu punktów karnych, jest trochę więcej możliwości.

Utrata prawa jazdy po przekroczeniu limitu punktów karnych

Po przekroczeniu limitu punktów karnych kierowca nie traci na zawsze prawa jazdy, co oczywiście nie oznacza, że nie będą wobec niego wyciągnięte żadne konsekwencje. Osoby, który notorycznie dopuszczają się łamania przepisów drogowych, pi przekroczeniu limitu punktów karnych będą musieli udać się na tak zwany kurs reedukacyjny. To specjalny rodzaj zajęć dla tych kierowców, którzy już przez wiele lat prowadzili auto. Taki kurs nie kończy się egzaminem, trzeba jednak podjąć go w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego najpóźniej do 6 tygodni po zatrzymaniu prawa jazdy przez policję. Nie są zatem potrzebne żadne dodatkowe badania kierowców, chyba, że w konkretnym przypadku sytuacja będzie wskazywała na przykład na to, że notoryczne łamanie przepisów ruchu i niebezpieczne prowadzenie samochodu wynika na przykład ze złej kondycji zdrowotnej kierowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *