W Polsce najlepiej sprzedają się samochody używane. Głownie z powodu znacząco niższej od salonowej, ceny, ale czasami z powodu miłości do konkretnej marki czy modelu lub uwielbienia dla starych samochodów. Dookoła używanych aut krąży wiele mitów: cofnięty licznik, utajniony wypadek, niesprawne części… Jak uniknąć kupowania kota w worku?

Internet

To kopalnia ofert. Istnieje wiele serwisów specjalizujących się właśnie w sprzedaży samochodów używanych. Często możemy znaleźć na nich prawdziwe perełki za rozsądną cenę, ale nie powinna ona nam odjąć rozumu. Nigdy nie powinniśmy płacić za samochód z góry, szczególnie taki sprowadzany z zagranicy. Nawet jeśli sprzedawca nas nie oszuka i nie ucieknie z pieniędzmi to po dostarczeniu auto może mieć wiele wad, których wystawca nie pokazał na zdjęciach lu nie pokazał w opisie. Jeśli już decydujemy się na taką transakcję to upewnijmy się, że sprzedawca rzeczywiście istnieje. Tak naprawdę wystarczy, że przeszukamy internet i od razu dowiemy się wszystkiego o jego działalności. Sprawdzajmy jednak oficjalne źródła informacji,jak rejestr firm itp.

Bierzemy!

Samochód jest piękny, sprzedawca istnieje, co dalej? Najlepiej jedź obejrzeć samochód, nawet jeśli wiąże się to z podróżą na koniec kraju, albo ciut za jego granice. Żeby nie jechać na marne zadbaj, aby wszystkie obietnice sprzedawcy były potwierdzone na piśmie. Jeśli już obejrzysz auto to też poproś, aby sprzedawca podpisał się pod jego stanem technicznym – jeśli coś okaże się kłamstwem będziesz mieć szansę na zwrot poniesionych kosztów.

Najlepiej będzie zainwestować w przegląd samochodu jeszcze przed jego zakupem i to u mechanika, którego to Ty wybierzesz – nie sprzedawca. Poza tym poczytaj o typowych dla danego modelu usterkach – często ujawniają się po przejechaniu jakieś liczby kilometrów i sprawdź czy Twoje wymarzone auto ich nie posiada. Zawsze na usterki trzeba patrzeć przez pryzmat wybranego przez nas modelu, bo to co w jednym samochodzie będzie drobiazgiem, w innych może okazać się poważną usterką wymagającą dużego wkładu finansowego

Licz się z kosztami

Samo kupno samochodu, sprawdzenie go pod kontem ewentualnych usterek to jeszcze nie koniec. Musisz się liczyć z tym, że w samochodzie będzie trzeba np. wymienić lub kupić opony na zmianę. Ponadto dobrze jest też zmienić pasek klinowy i rozejrzeć się po wnętrzu samochodu. Zwróć uwagę na szybę – koniecznie patrz pod słońce – rysy mogą okazać się dobrą wskazówką, jeśli przebieg samochodu budzi nasze wątpliwości. Natomiast po jeździe próbnej warto sprawdzić nawiew, radio i to jak skręcają koła. Sprawdź czy nie ma luzów w zawieszeniu, dobrze przetestuj hamulce.

Handlarz zawsze będzie zachwalał swój produkt, dlatego kupujący musi mieć oczy i uszy szeroko otwarte na wszelkie usterki. Znalezienie jakieś nie oznacza automatycznej rezygnacji z zakupu, ale może nam pozwolić na negocjację ceny auta. Nie dajcie się zmylić na świeży przegląd – może się okazać, ze został zrobiony przez mechanika-kolegę. Poza wszystkimi sytuacjami, w których musimy jak najszybciej kupić auto, nie warto jest się spieszyć. Lepiej obejrzeć auto, przeanalizować wszystkie usterki i zastanowić się czy kupno auta jest opłacane po wliczeniu ich naprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *