Informacje umieszczone na szybach samochodowych warto umieć czytać. Są to bowiem przydatne informacje. Jednak niewielu kierowców potrafi je samodzielnie odszyfrować. Umiejętność zrozumienia tych danych jest przydatna na przykład w momencie kupna samochodu, kiedy ma się wątpliwości co do uczciwości sprzedawcy auta. Dowiedz się, jak lepiej rozumieć szyby samochodowe!

Co oznaczają poszczególne elementy oznaczeń szyb samochodowych?

Umieszczona w okręgu literka E oznacza, że szyba ma europejską homologację. Liczba występująca po E oznacza konkretny kraj Europy – dla polskich szyb będzie to liczba 20. Kolejny ciąg liczb, rozpoczynający się od symbolu 43R, to numer regulaminu Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ.

Centralny punkt oznaczenia to logo lub nazwa producenta szyby – nie zawsze musi być to nazwa taka sama, jak marka auta. Na oryginalnych szybach zazwyczaj jednak można znaleźć oznaczenie zarówno producenta szyby, jak i auta.

Oznaczenia pod spodem oznaczają typ szyby. Może być to szyba hartowana (A1), laminowana (A2), lub któraś z nich, ale w ciemnym kolorze (A3). Warto pamiętać, że obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na montaż szyb laminowanych jedynie w przypadku przedniej szyby.

Po prawej stronie znaleźć można kolejne oznaczenia, które określają orientacyjną datę produkcji szyby. Dla przykładu: liczba 14 oznacza, że szyba została wyprodukowana w roku 2014. Liczba kropek obok daty określa natomiast miesiąc produkcji: pięć kropek oznacza, że szyba opuściła taśmę produkcyjną w maju.

Dlaczego warto znać te oznaczenia?

Znając dzisiejsze realia rynku samochodowego, nie zawsze można liczyć na uczciwość sprzedawcy przy zakupie używanego samochodu. Dlatego warto wiedzieć, w jakich sytuacjach należy zachować szczególną czujność. Po pierwsze: jeśli szyba jest starsza od pojazdu o więcej niż rok, należy zapytać sprzedawcę, jaka jest tego przyczyna. Po drugie: szyba na pewno była wymieniana, jeśli jest młodsza od pojazdu. Oczywiście, wcale nie oznacza to, że auto miało wypadek – równie dobrze szyba mogła zostać uszkodzona przez kamień – niemniej jednak lepiej się co do tego upewnić w obecności sprzedającego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *