Jazda motocyklem potrafi być przyjemna i dostarcza pozytywnej dawki adrenaliny. Ale tak jak podczas jazdy samochodem, trzeba szczególnie uważać, żeby nie być zagrożeniem dla innych, oraz dla samego siebie. Jak się przygotować do jazdy jednośladem i na co uważać podczas podróży?

1 – PRZESTRZEGANIE PRZEPISÓW

Zasady ruchu drogowego obowiązują każdego jego uczestnika. Motocykliści nie są wyjątkiem – zapoznanie się z nimi i przestrzeganie ich to gwarancja bezpieczeństwa. A jak to jest z jazdą między samochodami osobowymi? Nie ma wyraźnego zakazu w polskim kodeksie drogowym, ale nie jest również w stu procentach dozwolony.

2 – ODPOCZYNEK

Jeżdżenie jednośladem będąc zmęczonym lub ospałym to praktycznie pewna śmierć. Trzeba być dobrze wypoczętym przed podróżą, a jeśli podczas trasy energia zaczyna spadać, należy znaleźć chociażby przydrożną restaurację, w której można spokojnie usiąść i „naładować baterie”. Senność może się również objawiać po spożyciu niektórych leków, dlatego powinno się czytać każdą ulotkę i sprawdzać ewentualne działania niepożądane.

3 – BEZ POPISÓW

Zwłaszcza na drogach publicznych! Sprinty od świateł do świateł, prowokowanie innych kierowców czy jazda na kolanie na rondzie pełnym samochodów to nie tylko bezmyślność, ale też brak szacunku wobec własnego życia i reszty uczestników ruchu drogowego. Piesi mogą się pojawić na pasach w najmniej oczekiwanych momentach, kiedy nie ma czasu na reakcję. Tragedia gwarantowana.

4 – UBIÓR

Każdy upadek może skończyć się tragicznie. Będąc odpowiednio ubranym można temu zapobiec. Przede wszystkim kask, który chroni głowę przed uderzeniami. Kombinezon, rękawiczki i buty są następne w kolejce. Każda zakryta część ciała to szansa na mniejsze obrażenia w przypadku kolizji lub groźnego wypadku.

5 – STAN TECHNICZNY POJAZDU

Jeśli chociaż jeden element nie działa tak, jak powinien, trzeba go natychmiast naprawić. Źle działająca maszyna to krok od katastrofy. Nawet najlepszy zawodowiec, mając motocykl z niedziałającymi dobrze hamulcami może sobie nie poradzić. Trzeba zawsze dbać o stan opon, kierunkowskazów, sprzęgła czy lusterek.

6 – BYĆ WIDOCZNYM

Czarny motocykl, czarny kask, kombinezon… Każdy tak wyglądający motocyklista jest niewidoczny nocą na drodze, a już zwłaszcza w słabym świetle. Warto zaopatrzyć się w odblaskowe elementy, takie jak opaski czy kamizelka. Są także dostępne w sklepach kombinezony i buty z fluorescencyjnymi wstawkami. Niech też kask będzie jasny. Wszystko to sprawi, że każdy kierowca jednośladu będzie bardziej widoczny na drodze.

 

Pomaganie innym na drodze, nie prowokowanie, uważanie na pieszych – trzeba pamiętać, że nie jest się samemu na drodze. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte i dookoła głowy, żeby nie wywołać tragedii. Czasem wystarczy drobna nieuwaga i wszystko może się skończyć. Dlatego przestrzeganie przepisów i zdrowy rozsądek to podstawa, aby być wzorowym kierowcą motocykla.

Artykuł powstał przy współpracy z Moto-Obroty.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *