Historia marki Mitsubishi sięga roku 1870, kiedy to Japończyk Yataro Iwasaki założył kompanię transportową, która początkowo zajmowała się żeglugą morską. W 1874 roku firma zmieniła nazwę na docelową, co oznacza w języku japońskim “trzy diamenty”.

Nie tylko samochody

Działalność przedsiębiorstwa rozwijała się prężnie i na wielu polach: stocznia, żegluga, kopalnia, a nawet usługi pocztowe. W pewnym okresie swojego istnienia firma Mitsubishi zajęła się budowaniem i projektowaniem samolotów, handlem zagranicznym, a także sprawami bankowymi. Wszystko to jednak doprowadziło do najważniejszego momentu, czyli wyprodukowania pierwszego auta – modelu typu A.

Pierwszy model

Pierwszy samochód osobowy spod znaku trzech diamentów opuścił taśmę produkcyjną w 1917 roku i był wzorowany na Fiacie Zero. Auto miało być z założenia wytrzymałe i mało spalać, ale jego wysoka cena sprawiła, że po trzech latach przestał być wytwarzany. Nie oznaczało to jednak rezygnacji firmy z motoryzacji. W 1918 roku powstał T1 – pierwszy samochód ciężarowy, a niedługo później marka wypuściła na rynek pierwszy autobus. Późniejsze lata to okres przede wszystkim II wojny światowej i produkcja samolotów.

Wielki powrót

Rok 1960 przyniósł ze sobą powrót do samochodów osobowych. Model 500 był niedużym autem, dobrze spisującym się zarówno podczas jazdy w mieście, jak i na torze wyścigowym. Sukces tego samochodu o mocy zaledwie 20 koni mechanicznych sprawił, że Mitsubishi z biegiem lat wprowadzało na rynek kolejne, ulepszone modele tych kompaktowych pojazdów. W 1970 roku zostaje wyodrębniona spółka, która zaczyna swoją działalność pod nazwą Mitsubishi Motors Corporation i początek wprowadzenia firmy na rynek europejski. W latach 80. nastąpiła ekspansja na rynek światowy, a firma przestała być znana tylko z produkcji małych aut. Dzięki sukcesom modeli takich jak Lancer i samochodowi terenowemu Pajero marka została również doceniona w świecie sportów motorowych. W 1999 roku firma dokonała przejęcia wszystkich udziałów w fabryce Volvo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *