Samochody są podstawowym środkiem transportu i korzysta z nich większość społeczeństwa. Pozwalają bez trudu pomieszczać się w dość szybkim tempie i cieszą się nieustannie rosnącą popularnością, dlatego przemysł motoryzacyjny jest tak prężnie rozwijającą się branżą.

Pierwszą osobą, która zapisała się w dziejach historii jako wynalazca samochodu był Francuz – Nicolas-Joseph Cugnot, który około 1769 roku skonstruował pierwszy pojazd napędzany parą, a był to ciągnik artyleryjski – trójkołowiec. Nicolas-Joseph Cugnot był oficerem i tworzył swoje wynalazki na potrzeby armii, zajmując się głównie budową prymitywnych środków lokomocji, czego efektem był układ osiągający prędkość 4 km/h.

W 1870 roku nastąpił przełom, ponieważ Siegfried Marcus zbudował przerywszy pojazd napędzany benzyną. Był to Wydarzenie to miało miejsce w Meklemburgii.

Wyżej wymienione pojazdy nie były w stanie poruszać się samodzielnie na dłuższe dystanse lub były bardzo trudne w obsłudze, co nie wpływało pozytywnie na ich popularność. Natomiast Carl Friedrich Benz od około 1880 roku pracował nad samochodem poruszającym się za pomocą silnika z zapłonem iskrowym. Twórca zdecydował się używać paliwa, uzyskanego z destylacji ropy naftowej. Ta konstrukcja poruszała się za pomocą koła zamachowego, natomiast skrzynia biegów była stosowana w późniejszych czasach w innych modelach Benza.

Ten przełom w motoryzacji miał miejsce w Mannheim, w wytwórni, której nazwa pochodziła od nazwiska wynalazcy i brzmiała: „Benz & Cie”. Prawdopodobnie w 1885 roku, a w 1886 roku. Jak podaje wiele źródeł, Carl Benz złożył dokumenty w urzędzie patentowym, aby mieć wyłączność na produkcję i dystrybucję swojego pierwszego automobilu. Wynalazek nosił numer 37435.

Data 3.07.1886 r. jest uznawana za początek motoryzacji, ponieważ tego dnia odbyła się pierwsza jazda próbna pod miasto Mannheim. Obok założyciela marki i wielkiego twórcy za kierownicą Patentwagena Nr. 1 miał zaszczyt zasiąść jego syn Eugen, trzymający zapas ligroiny, która wcześniej nabyto w pobliskiej aptece i była benzyną używaną w pojeździe. Było to wydarzenie przełomowe, ponieważ ludzie mieli okazję pierwszy raz zobaczyć, jak pojazd porusza się po ulicach miasta bez zaprzęgu koni, kłębiąc za sobą spaliny. Ten dzień opisywano w gazetach, wywołał wielkie poruszenie, które trwa do dnia dzisiejszego.

Działanie pierwszego samochodu

Carl Friedrich Benz szacował, że pierwszy skonstruowany przez niego automobil, osiągał maksymalnie około 16 km/h. Tłok w tym pojeździe poruszała się z prędkością 400 razy na minutę, obecnie tłoki wykonują około stu ruchów na sekundę. Auto paliło 10 litrów benzyny na 100 kilometrów, ale posiadało zbiornik o pojemności 1,5 litra, dlatego należało mieć przy sobie zbiorniczek, aby uzupełniać zasoby baku.

Idea Benza i rozwiązanie, które zaproponował, są wykorzystywane w wielu modelach konstruowanych obecnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *