Na początku człowiek starał się uczyć na pamięć charakterystycznych elementów topograficznych, aby lepiej ocenić swoje położenie, później zaczął konstruować pierwsze mało doskonałe mapy. Następnie aby lepiej odnaleźć się na trzeciej planecie od słońca skierowaliśmy nasz wzrok ku gwiazdom. Rozwój astronomii pozwolił lepiej wyznaczać położenie wędrującym przez wiele dni karawaną i statkom. Rozwinięcie lotnictwa i fotografia powietrzna pozwoliła skorygować niektóre uchybienia przy kartografowaniu stałych lądów i wysp. Następny krok w tej dziedzinie ponownie skierowany był poza naszą planetę. Postanowiliśmy wysłać w orbitę wokoło ziemską satelity namierzające nasze położenie za pomocą specjalnych przenośnych urządzeń. Tak właśnie narodził się GPS.

Global Positioning System jak brzmi skrócona wersja właściwej nazwy ponieważ jeżeli miałbym być wyjątkowo dokładny to brzmiała by on Global Positioning SystemNAVigation Signal Timing And Ranging. W celu łatwiejszej komunikacji przyjęto krótszą wersję. System stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i udostępniony dla każdego kto ma odpowiedni odbiornik sygnału z orbity. Początki tego wynalazku sięgają lat 70 ubiegłego wieku. Kiedy to Departament szukał metody na skuteczne określanie położenia w czasie rzeczywistym. Nowy system miał spełniać kilka kryteriów. Po pierwsze musiał być niezależny od warunków atmosferycznych tak, żeby np. burze nie zakłócały jego działania, działać na całej kuli ziemskiej, zapewnić niewykrywalność odbiornikowi i kilka innych warunków. Projekt został zatwierdzony w 1973 roku. Po pierwszych kilka latach testowania emiterów sygnału i odbiorników w latach 1978-1985 wprowadzono na orbitę okołoziemską jedenaście satelitów Block I. Po pierwszych próbach na masową skale i kilku błędach systemu, z którymi szybko sobie poradzono 17 lipca 1995 roku ogłoszono, że GPS osiągną swoją pełną sprawność.

Cały układ składa się z trzech segmentów: kosmicznego, naziemnego i użytkownika. Pierwszy zawiera 31 satelitów znajdujących się na średniej orbicie okołoziemskiej. Naziemny służy do monitorowania i regulowania działania kosmicznego. Użytkownik to najmniej skomplikowany z całego systemu. Wystarczy drobny odbiornik z wgranym odpowiednim oprogramowanie do zaczytywania danych i możemy uzyskiwać informacje w każdym miejscu do jakiego dotrze sygnał z satelity. W zależności od tego jakie urządzenie posiadamy takie informacje będą pokazywane na wyświetlaczu. Pierwsze modele GPS były w stanie określić przybliżone położenie użytkownika za pomocą współrzędnych geograficznych. Obecnie na rynku dominują urządzenia z wgranymi mapami, programem pozwalającym wytyczyć trasę podróży, oraz poprowadzić do wyznaczonego celu najkrótszą drogą wykonując w tym czasie różne pomiary jak np. prędkość poruszania się. Kolejnym krokiem naprzód było wprowadzenie funkcji pozycjonowania dla wielu urządzeń powszechnego użytku jak np. telefony komórkowe. Sprawiło to, że ludzie dużo częściej zaczęli sięgać po cyfrowe mapy niż papierowe planując swoje podróże niezależnie od tego, czy cel znajdował się na drugim końcu miasta, czy poza granicami państwa.

W ten oto sposób ponownie wynalazek mający początkowo zastosowanie militarne został udoskonalony i wprowadzony do masowego użytku przez cywili. Ułatwiając w coraz to dalszych podróżach każdego, kto posiadał odbiornik GPS przy sobie.

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Digital24, która oferuje sprzedaż aparatów oraz akcesoriów fotograficznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *