Rynek standardowych nawigacji traci na popularności. W samochodach wolimy używać swoich smatphonów, które w ciągu kilku sekund z telefonu zmieniają się nie tylko w nawigację, ale też konsolę do zdjęć, aparat, przeglądarkę internetową czy urządzeniem do kontroli jakości naszego snu. Jednak czy warto rezygnować z „tradycyjnych” urządzeń?

Nie, jeśli biegasz

W zasadzie to kiedy uprawiasz jakikolwiek sport, ale dla biegaczy zegarek wyposażony w GPS będzie szczególnie pomocny. Co potrafi taki zegarek? Bardzo dokładnie mierzy dystans i czas w jakim go pokonamy. Zwykle sam rozpoznaje sport jaki uprawiamy. Zegarek wie kiedy pływamy, biegamy czy jeździmy na rowerze. Poza tym design zegarków z GPS jest coraz łagodniejszy, więc możemy je nosić na co dzień. Dzięki temu będziemy wiedzieli ile kroków robimy i ile kalorii spalamy w ciągu dnia. Zegarki łączą się z komputerem, więc na bieżąco przesyłają wszystkie osiągnięcia i tworzą wykres, dzięki któremu łatwiej będzie Ci planować trening.

Nie, jeśli podróżujesz za granicę

Dobra nawigacja w telefonie wiąże się z ciągłymi kosztami. Musimy zapłacić za aplikację z nawigacją, a także za transmisję danych podczas gdy z niej korzystamy. Oczywiście istnieją darmowe „apki” lub takie, które kupujemy wraz z telefonem, ale wciąż musimy pamiętać, że potrzebujemy internetu, aby z nich poprawnie korzystać. Dzisiejsze sieci komórkowe oferują duże pakiety transmisji danych, więc to powoli przestaje być problemem, jednak gdy stracimy zasięg w środku lasu możemy się zgubić. To największa wada nawigacji telefonicznych. Musimy pamiętać o tym, że bez samochodowej ładowarki nie dojedziemy zbyt daleko. Poza tym za granicą usługi internetowe w telefonach są kosztowne, a nawigacja samochodowa to jednorazowy koszt.

Nie, jeśli potrzebujesz dużego ekranu

Oczywiście smatphony mają coraz większe wyświetlacze, ale podczas wpisywania adresu w trakcie jazdy samochodem potrzebujemy zdecydowane większych „przycisków” niż te, które zapewnia nam „telefonowa” klawiatura QWERTY. Oczywiście, nie należy wpisywać do nawigacji niczego podczas prowadzenia samochodu, ale statystyki pokazują, ze większość kierowców właśnie tak robi. Najbezpieczniej jest wybrać taki GPS, w którym cel wybierzemy głosowo.

Nie, jeśli kochasz nowoczesną technologię

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc dla tych, którzy nie czują się zbyt pewnie spoglądając w mały ekran przyczepiony do szyby samochodu powstała nowoczesna nawigacja, która wyświetlana jest bezpośrednio na szybie. Ma neutralny kolor i nie zaburza widzenia u kierowcy, jednocześnie ułatwiając mu jazdę.

Tak, jeśli wolisz spacery

Częściej poruszasz się pieszo lub komunikacją miejską? Wtedy powinieneś wybrać nawigację w telefonie. Możesz wybrać w jaki sposób ma cię pokierować i jest szczególnie przydatna, gdy masz coś do załatwienia w nieznanym ci miejscu. Wiele z nich ma też informacje dotyczące komunikacji miejskiej.

Ciągłe posługiwanie się nawigacją stwarza pewne niebezpieczeństwo – za kilka lat może się okazać, że ludzie nie pamiętają jak posługiwać się mapą i gdy baterie we wszystkich nawigacyjnych urządzeniach przestaną działać ciężko nam będzie wrócić do domu. Oczywiście to obawa z przymrużeniem oka, ale może warto odłożyć smartphony i zainwestować w sprzęt, który nigdy nas nie zawiedzie swoją jakością. Wróćmy nie tylko do nawigacji, ale i do aparatów czy kamer, które nadal mają przewagę nad smartphonami, gdy chodzi o jakość zdjęć, a z telefonów korzystajmy gdy nie mamy pod ręką odpowiedniego sprzętu.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Digital24, która oferuje sprzedaż aparatów oraz akcesoriów fotograficznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *