Uszczelki uniwersalne to szczególna grupa gumowych uszczelek samochodowych. Zaliczają się do niej elementy o różnych kształtach, a także wykonane z materiałów o różnym poziomie twardości. Ze względu na uniwersalność, ich zastosowanie nie jest ściśle sprecyzowane oraz określone. Montowane są na przykład jako uszczelki do szyb, elementy amortyzujące, wypełnienia szczelin czy dodatkowe podkładki. 

Charakterystyka uszczelek uniwersalnych

Uszczelki uniwersalne należą do tzw. uszczelnień w stanie swobodnym. Umieszcza się je w miejscach połączeń innych elementów, w celu uzyskania jak najlepszej szczelności między nimi. Wykorzystuje się je do wykonywania uszczelnień zarówno statycznych, jak i ruchowych – w systemach hydraulicznych oraz pneumatycznych. Wykonywane są z różnych rodzajów gumy. Zazwyczaj są to tworzywa, które w czasie montażu wykazują odpowiednią podatność na odkształcenia. Powinna być ona wystarczająca w zakresie wymaganym do powstawania odpowiednich nacisków stykowych, które wystarczą do uzyskania połączenia o zadowalającej szczelności. Uniwersalne uszczelki samochodowe muszą być odporne na wysokie i niskie temperatury, a także działanie chemiczne.

Zastosowanie uszczelek uniwersalnych

Uszczelki uniwersalne często montowane są w przypadku, gdy dojdzie do zużycia lub uszkodzenia oryginalnej uszczelki. Niesprawny element może np. podczas opadów deszczu przepuszczać do środka pojazdu wodę. Wpływa to negatywnie na bezpieczeństwo jazdy, a także zwiększa ryzyko korozji oraz rozniesienia się nieprzyjemnego zapachu. Woda przecieka przez zepsute uszczelki drzwi i okien, a także szyberdachu czy klapy tylnej bagażnika. Brak wymiany elementu może doprowadzić do podwyższenia hałasu wewnątrz pojazdu, co dodatkowo utrudnia jazdę po nierównościach.

Zakup dobrych uszczelek uniwersalnych daje pewność odpowiedniej estetyki oraz ochrony przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Warto też o nie dbać, aby uniknąć kosztownej konserwacji, konieczności naprawy czy zakupu zupełnie nowych elementów oryginalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *