Po nowelizacji przepisów prawa drogowego jest obecnie o wiele więcej sytuacji, w których kierowca łamiący przepisy prawa drogowego może utracić prawo jazdy, a tym samym uprawnienia do kierowania pojazdem. Odbiór społeczny tych zmian jest bardzo zróżnicowany. Z jednej strony można spotkać głosy mówiące o tym, że piraci drogowi nie powinni więcej siadać za kółko, z kolei inni twierdzą, że przepisy są obecnie zbyt restrykcyjnie i bardzo łatwo można stracić uprawnienia, co dla niektórych wiąże się również z utratą pracy.

Za co można stracić prawo jazdy?

Jedną z sytuacji, w których można utracić prawo jazdy jest przekroczenie dozwolonego limitu punktów karnych, które otrzymuje się za mniejsze i większe wykroczenia drogowe. Dla kierowców posiadających prawo jazdy do roku czasu limit ten wynosi dwadzieścia punktów karnych, a dla kierowców z większym stażem są to dwadzieścia cztery punkty. Od niedawna prawo jazdy można także stracić za zbyt szybką jazdę samochodem w terenie zabudowanym. Znowelizowane przepisy ruchu drogowego jasno określają, że prawo jazdy zostanie zatrzymane osobie, która przekroczyła w terenie zabudowanym prędkość przynajmniej o 30km/h. Dokument jest odbierany również za jazdę pod wpływem alkoholu.

Badania psychologiczne kierowców

Badania psychologiczne kierowców są obowiązkowe dla wszystkich starających się o uzyskanie pozwolenia na przewóz osób lub rzeczy, czyli dla wszystkich kierowców zawodowych. Warto zastanowić się nad tym, czy testów psychologicznych nie powinien przechodzić każdy człowiek, który stara się o uzyskanie prawa jazdy. Przecież prowadzenie samochodu to duża odpowiedzialność – ma się w swoich rękach nie tylko własne zdrowie czy życie ale jest się także odpowiedzialnym za los innych uczestników ruchu. Dlatego uzyskanie pozwolenia na prowadzenie pojazdów powinno być uwarunkowane pozytywnym zaliczeniem badań psychologicznych. Może takie podejście do sprawy wyeliminowałoby nieodpowiedzialnych wariatów drogowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *