Każde uszkodzenie szyby w samochodzie nie powinno być ignorowane. To samo dotyczy szyby bocznej – zwłaszcza, jeśli się to wydarzy podczas jazdy. W takiej sytuacji należy po prostu ją przerwać. I co dalej? Jak sobie poradzić, gdy mamy uszkodzoną szybę boczną?

ZBITA SZYBA BOCZNA – CO ROBIĆ?

Najczęstszym przypadkiem uszkodzenia szyby bocznej samochodu jest jej stłuczenie podczas próby włamania. Można jednak poradzić sobie z jej wymianą samemu, bez konieczności pomocy ze strony specjalistów. Jest to możliwe, jeśli szyba boczna jest ruchoma, co znaczy nic innego jak opuszczana w górę i dół. Wymaga to jedynie rozkręcania mechanizmu opuszczania szyby, wyjęcia uszczelki i wymiana na nową szybę.

Gdy samochód nie posiada szyb bocznych o możliwości opuszczania, wymiana ich będzie nieco trudniejsza i kosztowniejsza. Wymaga ona wyklejenia szyby i ponownego wklejenia, a do tych czynności potrzebna jest wiedza i profesjonalny sprzęt. Najlepiej w takim wypadku jedynie kupić nową szybę, a resztę zostawić fachowcom.

PĘKNIĘTA SZYBA BOCZNA PODCZAS JAZDY – CO ROBIĆ?

Każde uszkodzenie na szybie jest niebezpieczne, więc najlepiej od razu przerwać jazdę, jeśli takowe się pojawi. Wyjątkiem mogą stanowić odpryski, które owszem, są poważne, ale nie aż tak bardzo. W tej sytuacji należy ją zabezpieczyć zaklejając odprysk taśmą klejącą – powstrzyma to przed kolejnym pęknięciom i przedostaniem się drobinkom między szczeliny.

W momencie, kiedy mamy do czynienia z dziurą w szybie, wtedy dalsza jazda jest właściwie niemożliwa. Dziura w szybie podczas jazdy zwiększa niebezpieczeństwo dla kierowcy, nie mówiąc o ewentualnych pasażerach. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest prośba o pomoc ze strony pomocy drogowej w celu odholowania pojazdu do warsztatu. Ewentualnie można znaleźć pobliski serwis, który wymieni szybę na miejscu.

JAK WYMIENIĆ USZKODZONĄ SZYBĘ NA NOWĄ?

Jeśli mamy możliwość samodzielnie wymienić szybę, warto się tego nauczyć. Pierw demontujemy boczek drzwi. Przed odkręcaniem mocowania mechanizmu opuszczania szyby, należy zdemontować uszczelkę znajdującą się w górnej części drzwi. Wymianę szyby trzeba robić delikatnie i z wyczuciem – nie chcemy w końcu uszkodzić kolejnej. Podczas montażu trzeba dopilnować, aby odpowiednio weszła w uszczelki i była szczelna.

Nowe szyby znajdziesz na Szyby24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *