Czy markowe szyby są gwarancją jakości? Szyby samochodowe mogą różnić się jakością wykonania w zależności od typu i przeznaczenia. Czy Wszystkie jednak posiadają czynnik wspólny, jakim jest bezpieczeństwo.

Co kryje się pod pojęciem „szkło bezpieczne”?

Szkło bezpieczne jest stosowane we wszystkich szybach samochodowych. Jest ono wytwarzane w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa odniesienia obrażeń w przypadku pęknięcia. Szyby przednie wykonane są w procesie laminowania, ze szkła laminowanego, zaprojektowanego w celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa w razie zderzenia. Szkło laminowane składa się z dwóch kawałków szkła, pomiędzy którymi znajduje się cienka warstwa winylu. Trzy elementy są laminowane razem przez zastosowanie ciepła i ciśnienia w specjalnym piecu zwanym autoklawem.

Kiedy mały przedmiot uderza w kawałek bezpiecznego szkła, zwykle tylko zewnętrzna warstwa przedniej szyby, która jest uderzona, pęka. Jednak w poważnych sytuacjach uderzeniowych szkło „pęka”, ale zwykle nie rozpryskuje się, ponieważ popękane kawałki przylegają do wewnętrznej warstwy winylu.

Co z resztą oszklenia?

Boczne i tylne szyby są wykonane ze szkła hartowanego, które jest wytwarzane przez podgrzewanie szkła do wysokiej temperatury, a następnie gwałtowne chłodzenie. Ten proces „hartowania” sprawia, że ​​szkło jest wielokrotnie mocniejsze niż szkło niehartowane o tej samej grubości. W przypadku rozbicia szkło hartowane jest zaprojektowane tak, aby rozpadać się na małe kawałki szkła o wielkości soli kamiennej. Nie powinno być dużych, poszarpanych kawałków szkła, które mogłyby zranić kierowcę lub pasażerów.

OEM

Każda część nowego samochodu pochodzi z oryginalnego wyposażenia (OEM), włączając w to przednią szybę. Szkło to musi spełniać oryginalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i jakości. Szyby przednie mogą wyglądać na proste, ale w rzeczywistości są wykonane z dwóch kawałków szkła, które są zgięte w bardzo precyzyjny sposób. Jeśli przednia szyba nie spełnia dokładnie specyfikacji producenta, nie będzie ona pasować do Twojego samochodu. Najlepszym sposobem na zapewnienie dokładnego dopasowania jest użycie przedniej szyby wyprodukowanej z osprzętu zaprojektowanego zgodnie ze specyfikacją producenta. Szkło certyfikowane znaczkiem OEM zapewnia, że ​​tak się stało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *