Każdy zawodowy kierowca, czy to kierujący tirem, czy taksówką, musi być sprawny fizycznie, ale również i umysłowo. Również ci, co utracili prawo jazdy, mają za zadanie poddać się takim badaniom w ramach jednej z kar. Dlaczego tak istotne są owe badania i na czym one polegają? Postaramy się na te pytania prosto odpowiedzieć.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, czemu przeprowadza się badania psychologiczne u kierowców. Wynika to ze sprawdzenia, czy dany kandydat na zawodowego kierowcę posiada jakieś przeciwwskazania od strony psychologicznej, by kierować danym pojazdem. Prawo mówi, że do przeprowadzenia takich badań mają iść osoby ubiegające się o prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D oraz D+E, a także chcący kierować tramwajami, motorowerami i pojazdami silnikowymi. Obowiązek też mają osoby, które prawo jazdy straciły, głównie po prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu.

Kierowcy, którzy nie ukończyli 30. lat muszą poddawać się takim testom co 5. lat. Ukończywszy ten wiek, należy się badać co 30. miesięcy.

Jak wygląda przebieg takich badań? Składa się on z 3 etapów:

  • Rozmowa – na początku zaczyna się od rozmowy z psychologiem. Przeprowadzana jest ona w formie różnych pytań, których odpowiedzi mają ustalić, jak badany zachowałby się w danej sytuacji prowadząc dany pojazd.
  • Psychotesty – mają one wykazać zdolności intelektualne badanego. Są to niewinne na pierwszy rzut oka zadania, które tak naprawdę odzwierciedlają poziom inteligencji i logicznego myślenia.
  • Aparatura – testowanie za pomocą specjalnej aparatury służy, by określić szybkość reakcji i refleksu, zdolności widzenia w ciemnościach, reagowania na oślepienie. Słowem – sytuacje nieprzewidziane, niespodziewane i nagłe, które mogą być wyzwaniem dla kierowcy podczas trasy.

Odpowiedni psychicznie kierowca musi znać wszystko od podszewki – mieć zasady ruchu drogowego w małym palcu, tak samo jak reguły prowadzenia danego pojazdu, umiejętności radzenia sobie i przewidywanie sytuacji dziejących się na drodze. Ponadto powinien być doświadczony – wiedzieć, jak zachować się w danym momencie, umieć odpowiednio zareagować w każdym możliwym scenariuszu, zachować zimną krew w sytuacjach trudnych i stresujących, oraz podejmować racjonalne decyzje.

Artykuł powstał przy współpracy z http://psychotechnikapoznan.pl/ – Centrum Badań Kierowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *