Instruktorzy nauki jazdy mają obowiązek wykonać badania psychologiczne, które potwierdzą, że są oni zdolni do wykonywania swojego zawodu. Orzeczenie psychologiczne dla instruktorów ma inną podstawę prawną niż dla taksówkarza czy kierowcy zawodowego, dlatego wymagają wykonania osobnych badań i wydania osobnego orzeczenia.

Przebieg badań

Badania psychologiczne składają się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest test pisemny, który zostaje dobrany ze względu na okoliczności i wymagania na danym stanowisku. Test ma za zadanie sprawdzić przede wszystkim osobowość, koncentrację uwagi, a także umiejętność pracy pod presją czasu. Następnie wykonywane są testy aparaturowe badające szybkość reakcji, koordynację wzrokowo-ruchową oraz odporność na zmęczenie. Na końcu przeprowadzany jest wywiad psychologiczny, czyli rozmowa z osobą badaną. Po pomyślnym przejściu testu wydawane jest orzeczenie psychologiczne. Instruktorzy nauki jazdy mają obowiązek powtarzać tego rodzaju badania psychologiczne co 5 lat, a w przypadku wyższego wieku niż 65 lat – corocznie.

Badania psychologiczne a zmiana pracy

W przypadku zmiany pracy na inny ośrodek decyzja o powtórzeniu badań należy do pracodawcy oraz do lekarza medycyny pracy. Zazwyczaj jednak honorowane są wcześniejsze badania, pod warunkiem, że nie minął okres czasu zobowiązujący do ich powtórzenia. Niekiedy pracodawcy mogą sobie zażyczyć aktualnego sprawdzenia sprawności psychoruchowej, co również będzie wiązało się z ponownym przeprowadzeniem badania psychologicznego.

Jak przygotować się do badania?

Oczywiste jest, że na badaniu psychologicznym każdy chce wypaść jak najlepiej. Warto więc zadbać o to, by być wypoczętym i ogólnie zdrowym, a więc mieć dobre samopoczucie. Ponadto w ciągu 48 godzin przed badaniem nie należy spożywać alkoholu w jakiejkolwiek postaci. Trzeba ze sobą zabrać skierowanie na badania psychologiczne, dokument tożsamości, prawo jazdy, a jeśli posiada się orzeczenie z poprzedniego badania, to je również należy wziąć ze sobą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *